czwartek, 26 września 2019

Nie mogłam się powstrzymać!!!



Własnoręcznie zebrane, oczyszczone i posegregowane według rodzajów. Od góry po lewej : podgrzybki, potem brzozaki, poniżej na lewo kilka dawno niewidzianych miodówek i niewielka ilość maślaków, na dole po lewej koźlarze a obok królowie borów wszelakich - prawdziwki.
Już posuszone, pomrożone, posmażone i niektóre zjedzone! A co się będę powściągać! ;-)))))
Daż Bór Kochani!

O nóżęta proszę nie pytać! Jakoś dają radę, chociaż trzeba co jakiś czas układać je w poziom, co niniejszym czynię! ;-)))

Jutro pewnie na same podgrzybki pojadę z sąsiadem. O ile oczywiście, nie będzie padać! ;-)))

EDIT


A dzisiaj wystarczyła jedna godzina w lesie, aby napełnić własny koszyk, i potem dołożyć grzybów do torby Sąsiada, z którym pojechałam na nasze miejsce. Sąsiad się śmiał, że tańcowałam, bo faktycznie, wysyp podgrzybków był niewiarygodny, a ja póki co nie mam problemów z patrzałkami. 
Suszu grzybowego mam dość, ale Córka-Wiewiórka sprzedała mi przepis na "grzyby po grecku", który to przepis w jej nowym miejscu pracy robi furorę! Pracochłonne to było, ale mam i jutro posmakuję, co to za małmazja!


poniedziałek, 23 września 2019

PITER Z OKIEN AUTOKARU

Nie sprawdzałam, ale według tego, co opowiadała nam przedwodniczka, miasto Petersburg rozciąga się na długości 60 km!!! To bardzo prawdopodobne, bo żegnając się z nim, jechaliśmy przeszło godzinę nim ujrzeliśmy już tylko lasy i równiny. A najdłuższa ulica - oczywiście Lenina - ma 32 km!
Zwiedzić tego miasta  nie da sie w parę dni. Nawet miesiąc byłoby za mało.
Wiele można za to zobaczyć z okna autokaru, bo prawie codziennie były przejażdżki po różnych  kwartałach tego ogromnego miasta.
Zapraszam na ostatnie spotkanie z Petersburgiem!


Idąc od ulicy Wielkiej Morskiej pod łukiem Sztabu Generalnego do Pałacu Zimowego, otwiera się jeden z piękniejszych krajobrazów - to Plac Pałacowy


Najstarsza publiczna Biblioteka w Rosji


Ciekawostka taka. Cały budynek jest ze szkła, na którym widnieją różne postaci w strojach ze  wszystkich epok poprzednich wieków! Obowiązkowy punkt wycieczek! ;-)


Wielki most Ochtyński


Jedna z wielu przepięknych kamienic na Prospekcie Newskim


Teatr Aleksandryjski  w okolicach placu Ostrowskiego


Słynne jaja Faberge, do kupienia za niemałe pieniądze w każdym sklepie z pamiątkami


Sobór Kazański


Najstarszy Dom Towarowy Petersburga i jeden z pierwszych na świecie, zbudowany  w 1785r.


Most Pałacowy


Most Aniczykowski nad rzeką Fontanką. Na piedestałach w rogach mostu cztery rzeźby Piotra Klodta "Młodzieńcy poskramiający konie" - alegoria poskromienia sił natury przez człowieka


Cerkiew  Zmartwychwstania


Sobór Smolny Zmartwychwstania Pańskiego


Jedno z wejść na Pole Marsowe


Statek Aurora - Pamiątka Wielkiej Rewolucji Październikowej 


Jeden z rozlicznych kanałów, służący do przemieszczania, zmiedzając miasto


Sobór Św. Trójcy Izmaiłowskiej, przed nim , na pamiątkę zwycięstwa Imperium Rosyjskiego nad Imperium Osmańskim w X wojnie, postawiono kolumnę chwały, wykonaną z luf armatnich


Kolumna Aleksandrowska na Placu Pałacowym : potężna, elegancka, proporcjonalna. Granitowy monolit wysokości 25 m, stojący samodzielnie bez dodatkowego podparcia


Dom handlowy  Jelisiejewów - tam można kupić najdroższe towary z całego świata - dla bogaczy


Pomnik Katarzyny II w ogrodzie prz Placu Ostrowskiego


Północny Partenon Cypla Wyspy Wasilewskiej - Kolumna Rostralna, ozdobiona symbolicznymi dziobami zdobytych okrętów nieprzyjacielskich. U podnóża rozsiadły się posągi symbolizujące rzeki: Wołga, Dniepr, Newa, Wołchow. Na szczycie kolumn zapalano ogień sygnałowy. 


Lenin wiecznie żywy


Cerkiew  Zbawiciela na krwi - niestety w remoncie


Miedziany jeździec  - Piotr I , na Placu Senackim. Według legendy, pomnik będzie stał tak długo, dopóki wróg nie zdobędzie miasta. Podczas 900 dni oblężenie Leningradu, pomnik chroniła tylko konstrukcja drewniana, nie został On naruszony i Miasto nie zostało zdobyte!



piątek, 20 września 2019

NOCNY "PITER"


Hotel Ochtinskaja Gostinica, w którym mieszkaliśmy


Miałyśmy z Kryską to szczęście, że widok z naszego pokoju był przepiękny, zwłaszcza nocą, i cześć  współuczestników wycieczki przychodziło robić sobie z naszego tarasu zdjęcia.


Widok na most Wielki Ochtyński - po lewej stronie


Klasztor Smolny


Zakole Newy, nad którym co wieczór chińscy goście hotelu odpalali zimne ognie

Petersburg stworzyli Newa i Piotr I, a Bułat Okudżawa nazwał ją Rzeką Piotrową. To rzeka majestatyczna, z wieloma odnogami - Fontanką, Mojką, dawną rzeczką Głuchą (Kanał Gribojedowa).
Newa kształtuje to miasto w jedną całość, a jego krajobraz nad nią jest starannie chronionym zabytkiem. Między Pałacem Zimowym, Wyspą Wasilewską i Twierdzą Pietropawłowską Newa zmienia się w "wodny plac", otoczony mostami, horyzontami nabrzeży, pionami Kolumn Astralnych, Soboru św. Piotra i Pawła i iglicy Admiralicji, aby przejść przez ciąg placów stworzonych przez człowieka na jej lewym brzegu : Pole Marsowe, Plac Suworowa, Plac Pałacowy, Plac Senat, Plac św. Izaaka. 
Newa jest rzeką żeglowną. Nocami po niej w górę i w dół płyną dziesiątki statków. Aby tak się stało, podnoszone są Newskie mosty: Błagowieszczański, Pałacowy, Św. Trójcy, Odlewniczy, Wielki Ochtyński, Aleksandra Newskiego, Wołodarskiego, oraz Giełdowy i Tuczkow nad Małą Newą.
Jest to spektakularne wydarzenie, i aby je zobaczyć, co noc wzdłuż brzegów Newy zbiera się dużo widzów!
Mieliśmy i my taką okazję. Wyruszyliśmy dwoma autokarami "grubo" przed północą, aby najpóźniej do godz. 0.30 znaleźć się na nabrzeżu w okolicach Akademii Sztuk Pięknych, przy której warują egipskie sfinksy -  niedaleko Mostu Pałacowego. Zamykanie miało sie zacząć o godz. 1.10



Gryfy na Moście Bankowym


Miedziany Jeździec ( Piotr I ) nocą





Akademia Sztuk Pieknych


Jeden z dwóch Egipskich  Sfinksów


Otwarty Most Pałacowy ( niestety, zdjęcie nie najlepsze, ale innego nie mam )

Staliśmy w pewnej odległości od Mostu Pałacowego. Na nabrzeżu tłumy turystów, a na wodzie dzisiątki łodzi turystycznych, statków, motorówek. Śpiewy, nawoływania, muzyka! O oznaczonej godzinie popłynęły dźwięki muzyki Rachmaninowa, most zamigotał kolorowymi iluminacjami i zaczęły podnosić się jego dwa filary.  W tym momencie całe towarzystwo na statkach i łodziach ruszyło w stronę przeciwną, aby tam przy następnym moście zawrócić, a potem przepłynąć pod mostem otwartym. Coś wspaniałego! Nie staliśmy tam długo, bo każdy most ma swoja godzinę otwierania. Stali mieszkańcy Petersburga mają rozkłady . Mosty sa otwarte dla przepływających statków do godziny 5-tej. Jeśli ktoś ( zwłaszcza dotyczy to turystów ) się zagapi i zostanie nie na tym brzegu co należy, - ma kłopot! Do siebie nie wróci, względnie będzie skazany na taxi lub metro!

Jedno jest pewne! Wzniesione w niebo gigantyczne skrzydła mostów, światła i dźwięki przepływających statków sprawiają, że wszystko jest kolorowym i niezapomnianym spektaklem!

wtorek, 17 września 2019

"PITER HOFF" - rezydencja letnia Piotra I

Około roku 1710 w głowie Piotra I powstał plan zespołu Peterhof, w którym Car wziął pod uwagę wyjątkowość miejscowości - niski brzeg, który następnie zamienia się w wysoką skarpę.  Piotr I nakreślił schemat, przedstawiając na nim  pałac ( Górne Izby ) i rozchodzace się od niego  trzy promienie - perspektywy. To przyszły Wielki kanał i dwie aleje. Powstał układ współrzędnych nadający całemu zamysłowi niezwykłą harmonię, prostotę i elegancję!


Wielka Kaskada, upamiętniająca zwycięstwo Piotra nad Szwedami w bitwie pod Połtawą, powstała 1 1724r. Składa się z 225 rzeźb z brązu ołowiu i marmuru. Są tam delfiny, żaby, lwy, wiele płaskorzeźb, maszkaronów i herbów

Park dolny, klejnot siedziby, zajmuje całą przestrzeń między brzegami Zatoki Fińskiej, a skarpą z Wielkim Pałacem, od których aleje prowadzą do trzech ogrodowych pawilonów - Monplasier, Marly i Ermitaż.
Harmonijny i piękny, wzniesiony nad parkiem Wielki Pałac, projektu Jeana Baptiste`a ,swój nowoczesny, wspaniały widok otrzymał w wyniku prac Rastrelliego w połowie XVIII wieku. Wnętrze pałacu stanowi elegancka, wystawna amfilada z trzydziestoma bogato udekorowanymi pozłoconymi rzeźbami, sztukaterią, obrazami, żyrandolami, lustrami salami i bawialniami.


Paradne wejście do komnat pałacowych


Sala Balowa



Sala Tronowa


Jadalnia Carycy


Wielka Galeria 



Alkowa Carycy


Przebieralnia


Studium cesarzowej


Niebieski salon





Jadalnia rodziny carskiej


 Biblioteka Cara

Szczególnego uroku Dolnemu Parkowi nadają fontanny. Jest ich bardzo wiele. Po zboczach skarpy spływają wody kaskad Góra Szachowa, i Złota Góra, wytryskują wodę Fontanny Rzymskie, oryginalne fontanny Piramida i Słońce, pocieszne Fontanny - Niespodzianki. Zadbano o to, aby można było usłyszeć "grę wody", odróżnić całą wodną symfonię, czyli huk wodospadu, łoskot górskiego żródła, szum wiosennych potoków.







Fontanna rzymska


Kaskada smocza - woda tryska z paszczy trzech skrzydlatów smoków. Po bokach stoją marmurowi bogowie rzymscy i boginie

Fontanna "droga wodna" posiada około 300 dysz i jest włączana tylko w określonych godzinach


Fontanny "Tulipany"


Pozłacana fontanna Dąb, jakby przeniesiona z parku krajobrazowego


Fontanna "Samson rozdzierający paszczę lwa"


Ogrody Montplasier


Widok z tarasu Peterhofu na nowoczesne budowle Petersburga


Wodolot kursujący między Petersburgiem i Peterhofem