Trochę trwało zanim udało się komputer doprowadzić do "pionu", i w końcu mogę opisać kwietniową wycieczkę z moim Bratem. Głównym kierunkiem było Będomino - miejsce urodzenia Józefa Wybickiego.
Orzeł Polski - wysokość 5.0 m - autorstwa Roberta Florczaka
Pierwszy rękopis hymnu
XVIII wieczny Dworek szlachecki w Będominie - własność rodziny Wybickich w latach 1741-1783r., obecnie Muzeum Hymnu Narodowego.
Józef Wybicki - 1747 - 1822, pisarz , poeta, polityk, sędzia, senator, generał, organizator i działacz niepodległościowy - najwybitniejszy przedstawiciel polskiego Oświecenia.
Twórca Hymnu Narodowego, syn ziemi Kaszubskiej, wielki Patriota Polski, oznaczony Orderem św. Stanisława - 1793r., Orderem Orła Bialego - 1807r., Legią Honorową - 1807r.
Osobiście uczestniczył we wszystkich najważniejszych wydarzeniach dotyczących Rzeczypospolitej, począwszy od elekcji królewskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1764r. do powołania Królestwa Polskiego.
Poniżej dokładne objaśnienia do każdej zwrotki Hymnu
W Kościerzynie zwiedziliśmy Muzeum akordeonów
Akordeon Fratelli Ballane Burini - Castelfidardo 20. XXw.
Akordeon De Waele ( Belgia) 20 - 30 . XXw.
Akordeon H.Levi - Francja Lens , lata 20 XXw.
Oczywiście nie można było pominąć Muzeum Kolejnictwa, które po raz kolejny odwiedziłam, za to Bracki miał ogromną frajdę, zaliczywszy nie tylko jazdę mini kolejką ale także 18 południk.
W drodze powrotnej mijaliśmy Brusy i przypomniałam sobie, że od wielu, wielu lat chciałam odwiedzić tamtejszy kościół, ale jakoś nigdy nie było czasu. Postanowiliśmy to nadrobić!
W życiu parafii ważną rolę spełnia pielęgnujące stare tradycje Bractwo Żywego Różańca, które powstało w 1665r. jako jedno z pierwszych na Pomorzu, pod nazwą Bractwo Szkaplerza Świętego. Przy kościele w XVIIw. i XVIIIw. istniała szkoła parafialna oraz szpital załozony w 1583r., istniejący do II wojny światowej. Z parafii tej wyszło liczne grono przedstawicieli inteligencji - w tym najwybitniejszy działacz i pisarz młodokaszubski Jan Karnowski ( 1886 - 1939 ), oraz przywódca duchowy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, ksiądz Leon Miszewski ( 1887-1930)